Kompostováním si dokážete snížit odpad v domácnosti, zužitkovat biologicky rozložitelný odpad z Vaší zahrady a díky tomu si vytvoříte kvalitní substrát pro Vaše rostliny.
V naší komunitní zahradě máte k dispozici také kompost, který pravidelně udržujeme a přehazujeme, aby byl proces zpracování efektivní.

Co do kompostu (ne)patří?
Každý kompost bude rád za zbytky zeleniny a ovoce, pokojové rostliny (bez škůdců), kávovou sedlinu, čaj, rozdrcené vaječné skořápky, papír, listí a trávu.
Stejně tak do něj patří také skořápky ořechů, ale rozkládají se dlouho, proto myslete na vhodnou velikost.
Citrusy a cibule v kompostu také nevadí, ale měla by to být jen doplňková složka (a citrusy ideálně v bio kvalitě, kvůli častému užití chemických postřiků).
Hotová jídla rostlinného původu mohou také do kompostu přijít, ale opět zde platí pravidlo, že méně je někdy více.
Vyvarovat bychom se měli živočišným produktům, exkrementům masožravých zvířat, plesnivé zelenině a ovoci, nálepkám na ovoci a zelenině a gumičkám, lékům, cigaretám, rozbitému sklu apod.
Mysleme na to, že vhodným obsahem dokážeme vytvořit výživný kompost, který pak použijeme pro naše pěstování a jídlo, které nám vyroste.
Kromě klasického kompostu máme také záhonky s vermikompostérem.
Co je vermikompost?
Žížaly si rády pochutnávají na částečně rozloženém materiálu od bakterií, protože nemají zuby. Vylučují tzv. vermikompost, který je porézní, dokáže vázat vodu, obsahuje enzymy z trávicího ústrojí žížaly a spoustu stopových prvků, jež se původně nacházely v rostlinných buňkách.
Žížaly se z tohoto vermikompostéru mohou volně vydávat na špacír do záhonku a zpět za potravou z vaší kuchyně, a provzdušňují a zúrodňují tak i půdu okolo. Pro ně samotné je to důležité i proto, že se v horkém létě mohou v okolní půdě ochladit. Všemu, co roste v sousedství kompostéru, navíc dodávají tzv. žížalí čaj, tedy tekutinu plnou živin. Tu samou, která se z běžných vermikompostérů stáčí zvlášť a ředí se na zálivku, je to totiž poměrně koncentrované hnojivo.